Armeeritud rõdukatted

image_pdfimage_print

..ebastabiilsel aluspinnal koos hüdroisolatsiooni-funktsiooniga

 

Seotud kujutis

Eestis on rõdud enamasti seotud konstruktiivselt 4 probleemiga:

  • rõdud liituvad vahtplastsoojutusega, mis ei talu lahusteid
  • rõdudega seoses on tegemist hulga liidetega, mis ei ole stabiilsed
  • rõdupinnad on ebastabiilsed ja märjad
  • rõdupinnad on auklikud ja pudedad

Nende probleemide lahendamiseks on järgmised võimalused: EPS-ga aluspind kruntida kas vee baasil EP-krundiga või kiirkuivava lahusti baasil PMMA-krundiga. Liited tuleb teha vliiskangaga armeerituna, mis talub liite deformatsioone ekspluatatsioonis. Rõdupindade ebastabiilsust kompenseerib armeeringuna klaaskiudkangas või polüestervliis hüdroikihi sees. Märgade aluspindade jaoks on spetsiaalkrunt tõusva niiskuse vastu või kasutada dreenimatti. Rõdu betoonaukude ja -pindade parandamiseks on soovitav kasutada epomörti ja/või epopahtlit. Epomaterjalid tagavad kindla ja kauaaegse funktsioonitäitmise. Mineraalsed materjalid on tunduvalt riskantsemad ekspluatatsioonis. Epo materjalidest aluspind aga  ahendab rõdukatte süsteemivalikut – epole ei  sobi mineraalsed (ka dispersiooniga segatavad 2K) hüdroisolatsioonimaterjalid. Epole sobivad UP, PU ja PMMA katted.

UP-süsteemid (polüester-sideainega)  – hüdroisoleerivad ehk veetihedad armeeritud  rõdukatte-süsteemid, aluspinnaga tihedalt seotud, mittedekoratiivsed, kaetavad puitrestidega või lahtiste plaatkatete süsteemiga, praoületusvõimega kuni 2 mm. Tehniliselt võib jätta ka ilma täiendava katteta, kuid materjali algse kleepuvuse vältimiseks võib värskelt tehtud kattesse puistada liiva või puudrit. Süsteemiga saab veetihedalt siduda soojustussüsteemid ja kõik liited. Väga kiire kuivamisega, mistõttu tehtav ainult professionaalide poolt. Vt. Lamekatuste vedelplastidVõib katta peale kruntimist dekoratiivse vedelplastiga.

PUR-süsteemid (polüuretaan-sideainega) – aeglase kuivamisega. Paigaldatav kõrgsurvepüstoliga  ja rulliga
Süsteemi ülesehitus:
1. Krunt:

a) PU-1050 (kuivale betoonile) või Primer Wet (lahustiga, tõusva niiskuse vastu), või

b) EPw-1070  (EPS pinnale, vee baasil)

2. Liited SILS-ga ja muude osadega. SETIPOL  hüdroisolatsioon koos vliiskangaga
3. Pinna hüdroisolatsioon. DESMOPOL hüdroisolatsioon (ilma vliiskangata kui aluspind on tugev ja sile; vliiskangaga kui aluspind on praguline ja ebastabiilne), kihipaksus  min 2,0 mm
4. Pinnakate  TECNOCOAT (koos või ilma liivapuistega)

[või 4b. Plaadiliim rõduplaatide liimimiseks HYPERGLUE TX + epo-vuugisegu]

Ilma hüdroisolatsioonita 2K-PU variant vt. Bfl-s1 rõdukatted

PMMA-süsteemid (metüülakrülaat-sideainega) – hüdroisoleerivad ja dekoratiivsed PMMA-süsteemid, praoületusvõime kuni 2 mm, võimalik erinevaid veetihedaid liiteid. Kattesüsteem kaitseb aluspinda niiskuse ja vee eest, CO2 ja kloriidide eest. Süsteem on kemikaali-, ilmastiku- ja UV-kindel. Materjalide kombineerimisega saab anda erinevaid dekoratiivseid lahendusi värvustega, helvestega ja graniitpuistega. Graniitpuistega kate on libisemiskindel. Kattesüsteemi saab kanda praktiliselt kõikidele aluspinna liikidele. Väike pinnakaal ei mõjuta ehituskonstruktsioonide staatilisi näitajaid. Kattesüsteemi paigaldus võimalik 1 päeva jooksul. Sobib kriitilisele ja ebastabiilsele aluspinnale. Kihipaksus ca 3 mm. Väga kiire kuivamisega, mistõttu tehtav ainult professionaalide poolt.

Widocryl SV

VastavusWidocrylSV

Paigaldusvideo