Külmplastik-markeerimissüsteemid

Seotud kujutis

Andri Schmidt. TEEKATETE MÄRGISTUSTÖÖDE TEOSTAMINE EESTIS. Lõputöö TKTK, 2015.

4. UUED LAHENDUSED
4.1. Külmplastik
Külmplastik on kahekomponente teekatete markeerimiseks mõeldud materjal. Erinevalt
termoplastikutest, ei ole vaja külmplastikut eelnevalt kuumutada. Külmplastiku paigaldamiseks
segatakse kokku kaks komponenti – värv ning kõvendi. Külmplastik on kõrge kulumiskindlusega
teekatte märgistusmaterjal, kuid selle näiliseks miinuseks on materjali kõrge ühikmaksumus. Võrrelduna valu või pritsplastikuga, tuleb aga külmalt paigaldatavat materjali kanda kattele õhema kihina. Külma pritsplastikust markeerimisjoone paksus on 0,6 – 0,8 mm ning külm valuplastiku kihi
paksus 2 – 3 mm. Nimetatud kihipaksuste korral annavad külmplastiku tehnoloogiad kulumiskindluseks hinnanguliselt 3 ning 4 aastat, väiksema liiklustihedusega enamgi. Külmplastikuid võib paigaldada kõikidele katetele (näiteks asfaltbetoon, pinnatud kate ning betoonkate). Lisaks on külmplastikuid paigaldada kuni temperatuurini 0̊ C. Samuti on külmplastikutega teostatud märgistusjoon kiire kuivamisomadusega ning teelõigu saab avada liiklusele. Kui võrrelda materjali maksumuste ühikhindu, on külmplastikust joone teostamine kulukam, kuid pikemas perspektiivis, vaadeldes elutsükli kestvust on aga külmplastiku kasutamine markeeringumaterjalina soodsam.

Külmplastikmarkeerimissüsteemid on PMMA (polümetüülmetakrülaat)-sideaine baasil. Eristatakse käsitsi paigaldatavaid 1,5-2,0 mm  ja pritsitavaid külmplastikuid kihipaksusega 0,4-1,0 mm. 2 mm kihipaksuse puhul on oodatav eluiga  ca 6 aastat.  Võrdluseks: kuuplastik 3 mm – ca 1 aasta, lahusti baasil markeerimisvärv 3 mm – ca 5 aastat. Asfaldile paigaldatav ilma krundita, betoonile krundiga. Külmplastik on elastne, et deformeeruda bituumeni peal. Kulumine on 10000 auto/päevas koormuse puhul ca 0,2-0,3 mm/aastas. Toode on loomulikult UV-kindel, külmakindel, ilmastikukindel. Kuivamisaeg ca 15 minutit, ülesõidetav 30-60 min pärast.

Toode R 613 – reaktiivne külmplastik 1,5-3,0 mm katte jaoks, paigaldatav käsitsi. Kasutus: kõnniteed, rattateed, bussipeatused, jalakäijate saarekesed. Kõik värvitoonid.

Külmplastikmaterjaliga saab markeerida lennuvälju, sõiduteid, parklaid jm.

Huvi korral teha päring

image_pdfimage_print